EaZy Days, temsil ettiğimiz yayınevlerinin elektronik kaynakları konusunda sizleri bilgilendirmek, bu yayınevlerinin elektronik kaynakları ile ilgili yenilikleri sizlerle paylaşmak ve genel olarak elektronik yayımcılık politikaları hakkında paylaşımda bulunmak amacıyla her yıl gerçekleştirdiğimiz bir etkinliktir.

İlkini İstanbul’da, ikincisini Ankara’da, üçüncüsünü İzmir’de, dördüncüsünü ise Nevşehir’de düzenlediğimiz bu etkinliğimizin beşincisini yakın çevredeki üniversite kütüphanecilerinin katılımıyla Adana’da Hilton Otel’de gerçekleştireceğiz.

Her yıl kütüphane ihtiyaçları doğrultusunda belirli kaynaklara yatırımlar yapılıyor. Peki kurumlar bu yatırımların karşılığını istedikleri ölçüde alabiliyor mu? Birçok son kullanıcı, kütüphanesinin etkileşim çabalarına rağmen kendi elektronik kaynak hazinesinden bihaber, araştırmasını halen en bilindik tarama motorları üzerinden yürütmeye çalışıyor. Öyleyse kullanıcıyı kütüphaneye nasıl bağlayabiliriz? Satın alınan kaynakların en etkin şekilde kullanılabilmesi adına neler yapılabilir? Dünya çapında kullanıcının farkındalığını arttırmaya ve alışkanlıklarını yönetmeye yönelik kütüphane ve yayınevi bazındaki uygulamalar nelerdir? Tüm bu sorularınıza yanıt vermek üzere toplantı temamızı bu yıl “Elektronik Kaynaklar: Kullanıcıyı Bağlayın!” olarak belirledik. Yayınevlerimizin araştırmacılara ve akademik dünyaya katkı sağlamak için geliştirdikleri ve sektörümüz için büyük önem arz eden kaynaklarını, uygulamalarını ve çözüm önerilerini temamız doğrultusunda bizimle paylaşacakları toplantıda, konuyla ilgili bir de panel gerçekleştirilecektir.

Her yıl farklı illerde düzenlediğimiz ve bu vesileyle Türkiye çapındaki çoğu üniversiteye ulaşmayı hedeflediğimiz EaZy Days etkinliklerimize katılımınızı bekleriz!

Katılımcı Yayınevleri:

  • Cambridge University Press
  • De Gruyter
  • IOP Publishing
  • JSTOR
  • Oxford University Press
  • Thieme